0

اخبار روز

لاوروف: آمریکا و انگلیس بی‌نزاکت هستند – آموزشکده فنی و حرفه ای

فروردین ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۴ ق.ظ توسط

ایرنا: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عبدالحسن محمود علی وزیر خارجه بنگلادش اظهار داشت: بسیاری معتقدند که جنگ سرد جدید آغاز شده و شرایط کنونی بدتر از دوره جنگ سرد است زیرا در آن زمان اصول اولیه نزاکت را رعایت می کردند، اما امروز آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای دیگر اصول اولیه نزاکت را کنار گذاشته اند

وی پیشتر مامور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال ۲۰۰۶ به ۱۳ سال حبس در مسکو محکوم شد. او متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی ‌ام.آی.۶ گزارش داده است.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: تمام تلاش روسیه برای اینکه حقایق را در مساله مسمومیت اسکریپال بدانیم، بی نتیجه بوده است، این مساله که طرف انگلیسی به سوالات ما پاسخ نمی دهد حاکی از تحریک آمیز بودن این مساله است.

اسکریپال در سال ۲۰۱۰ هنگام تبادل جاسوس میان آمریکا و روسیه به انگلیس پناهنده شد که مسکو در آن چهار جاسوس خود را با ۱۰ جاسوس آمریکا مبادله کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به نقض معیارهای بین المللی از سوی انگلیس در مساله اسکریپال گفت: گویا قوانین بین المللی برای دولت انگلیس نوشته نشده و آنها خود را متعهد به اجرای قوانین نمی دانند و روسیه را بدون ارایه شواهد متهم کرده اند.

وی خاطرنشان کرد که کشورهای غربی در مساله مسمومیت اسکریپال، بدون ارایه شواهد، دیپلمات های روسی را اخراج کردند و به بهانه واهی علیه روسیه اقدام می کنند.

لاوروف افزود: طرف انگلیسی می گوید حمله به سرگئی و دخترش گسترده بوده است، اگر این ادعا درست بود و بویژه اینکه ماده شیمیایی جنگی بکار گرفته شده، بر اثر آن افراد هدف حمله قرار گرفته می مردند.

ایرنا: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عبدالحسن محمود علی وزیر خارجه بنگلادش اظهار داشت: بسیاری معتقدند که جنگ سرد جدید آغاز شده و شرایط کنونی بدتر از دوره جنگ سرد است زیرا در آن زمان اصول اولیه نزاکت را رعایت می کردند، اما امروز آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای دیگر اصول اولیه نزاکت را کنار گذاشته اند.

روابط روسیه و انگلیس بر سر موضوع مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه روس و دخترش در شهر سالزبری انگلیس رو به وخامت گذاشته است.

نزدیک به ۳۰ کشور جهان در حمایت از انگلیس تعدادی از دیپلمات های روس را اخراج کرده اند.
آمریکا با اخراج ۶۰ دیپلمات یا کارمند روس در مقر سازمان ملل متحد و بستن کنسولگری سیاتل، پیشتاز است.

تیره شدن روابط به اخراج متقابل ۲۳ دیپلمات روس و انگلیسی منجرشده و روسیه عنوان کرده است که باید تعداد دیپلمات های دو کشور برابر شود.

لاوروف خاطرنشان کرد که روسیه سوالاتی را در مورد این حادثه به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ارسال کرده و قرار است دفتر فنی این سازمان روز چهارم ماه آوریل (روز چهارشنبه) برای بررسی این مساله نشست برگزار کند.
وی افزود: از انگلیس و فرانسه هم سوالاتی را درباره مسمومیت اسکریپال مطرح کرده ایم که پاسخی به آن نداده اند.

لاوروف گفت: اما ما در این شرایط با خونسردی رفتار می کنیم و تاکید داریم که هر اتهامی که وارد می شود باید همراه با شواهد باشد.

لاوروف با بیان اینکه روسیه به مساله مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا ارتباطی ندارد، اظهار داشت: اما خیلی علاقه مند به حل و فصل هر چه سریعتر این مساله هستیم، زیرا می خواهیم حقیقت را بدانیم.

لاوروف افزود: در مورد اینکه در اقدامات خود چقدر پیش می رویم بستگی به اقدام طرف های مقابل ما دارد.

مقامات انگلیس ادعا می‌کنند که اسکریپال براثر تماس با ماده سمی اعصاب ساخت روسیه، به‌شدت بیمار شده است.

وی ادامه داد: نمی خواهیم رفتار ما به بازی کودکان شباهت داشته باشد اما شرکای ما اینگونه رفتار می کنند.

برچسب‌ها

پاسخ دهید